Respuesta :

Answer:

$9.60 for 42 fl oz

Step-by-step explanation:

$6.15 x 2=$12.30

$12.30 for 44 fl oz

$12.30-$9.60=$2.70

you would be paying $2.70 for 4 fl oz when 4 fl oz is 93 cent

Answer:  42 fluid ounce unit of dish soap.

Step-by-step explanation: Why? Well, 24 times 2 gives you 48 fluid ounces for $12.30. But for just 4 less fluid ounces of soap, you pay $9.60. This is just over a dollar for every two ounces of soap.  So $12.30- $9.60= $2.70. this shows you`d need to buy two 24 ounce bottles. *So if you ONLY BUY ONE 24 OUNCE SOAP* you are getting a bad deal. In order to make a better deal buy two 24 ounce bottles to get four more ounces and pay $2.70 more. Hence you only ask about buying one, so 42 ounces is your go to choice.