Answer:
115 apples
Step-by-step explanation:
6 pounds of apple = $21.00
Cost per pound :
$21.00 / 6 = $3.5 per Pound
1 pound = 16 ounces
16 ounces cost $3.5
1 ounce = $3.5 / 16 = $0.21875
5 ounces will cost :
5 * 0.21875 = $1.09375
Number of 5 ounce apple that can be purchased with $126
$126 / $1.09375
= 115.2
Approximately 115 apples