A store has apples on sale for $21.00 for 6 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $126.00? Complete the explanation.

Respuesta :

fichoh

Answer:

115 apples

Step-by-step explanation:

6 pounds of apple = $21.00

Cost per pound :

$21.00 / 6 = $3.5 per Pound

1 pound = 16 ounces

16 ounces cost $3.5

1 ounce = $3.5 / 16 = $0.21875

5 ounces will cost :

5 * 0.21875 = $1.09375

Number of 5 ounce apple that can be purchased with $126

$126 / $1.09375

= 115.2

Approximately 115 apples