Alyse bought 2(3)/(4) pounds of cherries at a rate of $3 per pound and 1(1)/(2) pounds of grapes at a rate of $2 per pound. What was the total cost of the fruit?

Respuesta :

Answer: $11.25

Step-by-step explanation:

From the question, we are informed that Alyse bought 2 3/4 pounds of cherries at a rate of $3 per pound and 1 1/2 pounds of grapes at a rate of $2 per pound.

The total cost of the fruit will be:

= (2 3/4 × $3) + (1 1/2 × $2)

= (2.75 × $3) + (1.5 × $2)

= $8.25 + $3

= $11.25

The total cost of the fruit is $11.25