Respuesta :

Answer:

1.25x>35

Step-by-step explanation:

If x is the number of times you must ride the subway and the monthly pass is $35, we must determine the expression where the cost per ride is greater than $35. Therefore:

1.25x>35

We can solve x to determine the number of rides you must ride for the monthly pass to be a better deal.

x>35/1.25

x>28

The student must take more than 28 rides for the mothly pass to be a better deal

Answer:

yes you should buy it

Step-by-step explanation:

a) calculate the amount of money you will have to spend in total from each ride and then compare it to the $35 for the pass. Then write your inequality using the answers you get.

b) figure out how much money it will cost for 45 rides in total if each ride is 1.25. The calculation is really easy. Then compare your answer to the pass which is 35$, whichever is less is the option you should go with because it will be cheaper.

a. 1.25x > 35.

X > 28 rides.

b. Yes. If the student rides the subway more than 28 times per month, the monthly pass will be the best deal.

___________________________________________________

a. Since it costs 1.25 dollars for students to ride the subway, you would have to ride the subway enough times for the 35 dollar monthly pass to be worth it.

1.25n>35

Where n equals the number of times you ride the subway in a month

b. If you ride the subway 45 times then our inequality is now

1.25x45>35

=56.25>35

Because you pay more than 35 dollars a month to ride the subway, buying the monthly pass would be cheaper.

a. 1.25n>35

b. 56.25>35 Yes, you should buy the pass.

(hope this helps can i plz have brainlist :D hehe)