Answer: $0.18 per ounce is the unite rate.
Step-by-step explanation:
To find the cost per ounce divide the cost by the number of pounds.
4.98/ 27.5 = 0.181090...
0.1810 rounded to the nearest hundredth is 0.18
This means that it costs 18 cents per ounce of cereal