lolyalshetwey lolyalshetwey 13-02-2021 Mathematics contestada Lea bought g gallons of gasoline for 1.5$ per gallon and c cans of oil for 2.5 per can. Write an expression that can be used to determine the total amount lea spent on gasoline and oil?