Respuesta :

I believe you can use ratios and multiply both of them like fractions to get the same amount of bottles and compare the prices fairly.


2:8 = 2/8
1.5:3 = 1.5/3


(2/8)3 = 6/24 or $6 per 24 bottles
(1.5/3)8 = 12/24 or $12 per 24 bottles


In conclusion, the latter ($1.50 for 3) costs more than the $2 per 8.


Answer:

orange juice

Step-by-step explanation:

1 water -> 2÷8

                = 0.25

1 orange juice ->1.50 ÷ 3

                    = 0.50

hence, orange juice is more expensive