Respuesta :
Answer:
2 yards for $7
Step-by-step explanation:
If buying 3 yards for $11.25,
1 yard would be 11.25÷3
=3.75
if buying 2 yards for $7.00,
1 yard would be 7 ÷ 2
=3.50
hence , 2 yards for $7.00 would be the better buy
Answer:
2 yards for $7
Step-by-step explanation:
If buying 3 yards for $11.25,
1 yard would be 11.25÷3
=3.75
if buying 2 yards for $7.00,
1 yard would be 7 ÷ 2
=3.50
hence , 2 yards for $7.00 would be the better buy