ms . Morgan plans to serve cookies at a class party each package of cookies cost $2.49 and contains 6 cookies. Ms. Morgan has $17.00 to spend. Will ms. Morgan have enough money to provide each of her 19 students with 2 cookies each ?

Respuesta :

Answer:

No

Step-by-step explanation:

A package has 6 cookies for $2.49

Ms. Morgan has 19 students. She wants to give each student 2 cookies, which means each package is enough for 3 students.

19 students × 2 cookies = 38 cookies is what you need

7 packages times $2.49 = $17.43

7 packages × 6 cookies = 42 cookies

42 cookies ÷ 19 students = 2.21 cookies for each student