Respuesta :
I’d say B.
Cause you can get 10 cans of pop for only 92 cents more.
If this helped mark me brainliest please!!
Cause you can get 10 cans of pop for only 92 cents more.
If this helped mark me brainliest please!!
Buying 10 cans for $5.80 is the best deal.
What is unitary method?
The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.
According to the question
We have
Cost of eight cans is $4.88
⇒ cost of one can = [tex]\frac{4.88}{8}[/tex] = $0.61
Cost of 10 cans is $5.80
⇒ cost of one can = [tex]\frac{5.80}{10}[/tex] =$0.58
Cost of 3 cans is $7.20
⇒ cost of one can = [tex]\frac{7.20}{3}[/tex] = $2.4
Hence, buying 10 cans for $5.80 is the best deal.
Learn more about the unitary method here:
https://brainly.com/question/22056199
#SPJ2