What is the best buy for the following advertise sale on pop A(eight cans for $4.88 B(10 cans for $5.80 or C(3 cans for d cans for $7.20

Respuesta :

I’d say B.

Cause you can get 10 cans of pop for only 92 cents more.
If this helped mark me brainliest please!!

Buying 10 cans for $5.80 is the best deal.

What is unitary method?

The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.

According to the question

We have

Cost of eight cans is $4.88

cost of one can = [tex]\frac{4.88}{8}[/tex] = $0.61

Cost of 10 cans is $5.80

cost of one can = [tex]\frac{5.80}{10}[/tex] =$0.58

Cost of 3 cans is $7.20

cost of one can = [tex]\frac{7.20}{3}[/tex] = $2.4

Hence, buying 10 cans for $5.80 is the best deal.

Learn more about the unitary method here:

https://brainly.com/question/22056199

#SPJ2