Respuesta :

Answer:

You pay $8 [tex]\frac{1}{4}[/tex] for 2 [tex]\frac{3}{4}[/tex] meters of ribbon

Step-by-step explanation:

Let us solve the question

∵ 1 meter of ribbon costs $3

∵ We need to find the cost of 2 [tex]\frac{3}{4}[/tex] meters

→ Separate the length of the ribbon to a whole number and a fraction

∵ The length of the ribbon = 2 m + [tex]\frac{3}{4}[/tex] m

→ Multiply each part by the cost of 1 meter

∵ The cost of 1 meter = 3 dollars

∴ The cost of the ribbon = 3 × 2 + 3 × [tex]\frac{3}{4}[/tex]

The cost of the ribbon = 6 + [tex]\frac{9}{4}[/tex] dollars

→ Change the improper fraction [tex]\frac{9}{4}[/tex] to a mixed number

∵ 9 ÷ 4 = 2 [tex]\frac{1}{4}[/tex]

∴ The cost of the ribbon = 6 + 2 + [tex]\frac{1}{4}[/tex]

∴ The cost of the ribbon = 8 + [tex]\frac{1}{4}[/tex]

∴ The cost of the ribbon = 8 [tex]\frac{1}{4}[/tex] dollars

You pay $8 [tex]\frac{1}{4}[/tex] for 2 [tex]\frac{3}{4}[/tex] meters of ribbon