kendella27879 kendella27879 16-01-2021 Mathematics contestada Susie is visiting the U.S. from Mexico. One day she stopped by a market and found a stall selling tomatoes for 0.97 dollars per pound. If 1 peso was worth 0.053 dollars that day, how much did the tomatoes cost in pesos per kilogram?