It costs $60 to buy 10 hamburgers. At this rate, how much would it cost to buy 12 hamburgers? (Use proportions to help you).
i need this answer asap!!

Respuesta :

Answer:

72

Step-by-step explanation:

I divided.$60 by 10 and got $6 per every burger, then I multiplied $6 x 12 and got $72.