Respuesta :

Answer:

Each notebook costs $3.96 each.

3168 divided by 8 = 396

move the decimal two places left.

Step-by-step explanation:

           May I have brainiest I'm trying to level up!

                            </3 PureBeauty

Answer:

Each notebook costs $3.96

Step-by-step explanation:

We assume each notebook costs the same amount, the total cost is $31.68, and that is for 8 notebooks. So, we divide 31.68 by 8 and get our answer of $3.96 per notebook.

I hope this helps:)