Respuesta :
Answer:
The correct answer is $2,50
Step-by-step explanation:
The unit rate is what we use to determine the price of a single unit, when something is sold in a group, as in this case 5 ounces.
For a unit rate you need to divide the money by the ounces so $12.50 divided by 5 ounces would be $2.5 so $2.5 per ounce is your answer