Respuesta :
Answer: Yes
Step-by-step explanation:
First find the unit rate by find the cost per box.
To find the cost per post you will divide the cost by the number of boxes.
5/ 2 = 2.5
7.50/ 3 = 2.5
2.5 is indeed equal to 2.5 so they are equivalent.