contestada

Lean ground beef costs $7.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of lean ground beef?

a
x = 7.25 + y
b
y = 7.25 + x
c
x = 7.25y
d
y = 7.25x

Respuesta :

ANSWER IS D ! mark brainliest:)

The equation for best represents y, the total cost of x pounds of lean ground beef is y = 7.25x.

Given that,

Lean ground beef costs $7.25 per pound.

The total cost of x pounds of lean ground beef.

We have to determine,

The equation which represent y.

According to the question,

Lean ground beef costs $7.25 per pound.

The total cost of x pounds of lean ground beef.

The equation for representation the total cost y of x pounds is written as.

Total cost of pounds = Lean ground beef costs $7.25 per pound × cost of x pounds of lean ground beef.

The equation for total cost of y of x pounds,

y = (7.25).(x)

y = 7.25x

Hence, The equation for best represents y, the total cost of x pounds of lean ground beef is y = 7.25x.

For more information about Linear equation click the link given below.

https://brainly.com/question/22272773