Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

4. D- Nachos are .11 cents an ounce which is the cheapest from all the other options. do this by dividing the money amount by the ounces!

5. B- Al's tomates (.90/6) is .15 cents, Barbra (1.54/11) is .14 cents, so Barbs has a better price

6. C- 1 hour (60 minutes) divided by 12, the minutes we read = 5. Next we multiple 5x5.5(the pages she reads in 12 minutes) and we get 27 1/2!

hope i helped!