bottomsniffle bottomsniffle 14-01-2021 Mathematics contestada A school band is buying new jackets and hats. A jacket costs $100 and a hat costs $40. The expression 100/+40h represents the cost of /jackets and h hats. How much will 5 new jackets and 8 new hats cost?