Respuesta :
Answer:
£2.38
Step-by-step explanation:
£1.40 divided by 2.5kg = 0.56
0.56 x 4.25kg = £2.38
This is a case of Direct Proportion.
2.5 : 1.4
4.25 : x
where x is the cost of 4.25 kg of potatoes
= 2.5/1.4= 4.25/x
= x= (4.25*1.4)/2.5
= x= 2.38
Thus the cost of 4.25 kg of potatoes is £2.38
2.5 : 1.4
4.25 : x
where x is the cost of 4.25 kg of potatoes
= 2.5/1.4= 4.25/x
= x= (4.25*1.4)/2.5
= x= 2.38
Thus the cost of 4.25 kg of potatoes is £2.38