Respuesta :

mumsy

Answer:

Step-by-step explanation:

Alex paid 3.59/1.35=2.66 per pound

Alex paid $3.59 for 1.35 pounds of chicken then Alex pay per pound is $2.7 (round to the nearest cent) and this can be determined by using the unitary method.

Given :

Alex paid $3.59 for 1.35 pounds of chicken.

The unitary method can be used to determine the nearest cent did Alex pay per pound.

In the unitary method, there are two important terms namely as single unit and necessary unit. First, single unit is determined by using that necessary unit can be evaluated.

Given that Alex paid $3.59 for 1.35 pounds of chicken than for one pound Alex paid:

[tex]=\dfrac{3.59}{1.35}\times 1[/tex]

= $2.66 [tex]\approx[/tex] $2.7

Alex paid $3.59 for 1.35 pounds of chicken then Alex pay per pound is $2.7 (round to the nearest cent).

For more information, refer to the link given below:

https://brainly.com/question/21648365