kaleighrebeccaray kaleighrebeccaray 13-01-2021 Mathematics contestada A local bakery charges $7.50 per one dozen doughnuts and $0.50 for each additional donut. If you have a total of $11.00 to spend, how many extra doughnuts can you purchase?