A school is arranging a field trip to the zoo. The school spends 688.95 dollars on passes for 42 students and 3 teachers. The school also spends 391.02 dollars on lunch for just the students. How much money was spent on a pass and lunch for each student? how many dollars was spent per students

Respuesta :

Answer:

The total spent on each student was $24.62. That is the pass and lunch

Step-by-step explanation:

$688.95÷45= $15.31 each oass

$391.02÷42=$9.31

15.31+931=$24.62