Danny charges $44 for 4 hours of swimming lessons, Martin charges $42 for 3 hours of swimming lessons. Who offers a better deal?

Respuesta :

Danny, he charges $11 per hour, while Martin charges $14 per hour.

Answer:

I would say that Danny's deal is better.

Step-by-step explanation

If you wan t to know the better deal you should first figure out how much they charge per hour. All you have to do is divide the price by the amount of hours.

Danny: 44 ÷ 4 = 11

Martin: 42 ÷ 3 = 14    

Martin charges more money for fewer hours. Danny charges less for 4 whole hours, so he would be the better deal!!!