Mrs.Johnson gets her morning coffee . She can’t decide which size to order . Which size is better buy ?
Small- 12 oz for $3.95

Medium 16 oz for 4.25$

Large - 20oz for $4.55

Respuesta :

Answer:

medium

Step-by-step explanation:

yea sure so according to my calculations small is 3.95 so if we subtract the medium size minus 3.95 which would be 4.25-3.95 the difference is 30 cents now if we subtract large size by small size 4.55-3.95 the difference is .60 cents therefore if she wants to save .60 cents i would choose medium size but large minus medium 4.55-4.25 it would also be .30 cents