Respuesta :
Answer:
$141.01 and if it is the nearest whole number it would be $141
Step-by-step explanation:
first you have to do 94 divided by 6. you do this to see how much 1 meal cost.
then you get: 15.67
now you take 15.67x3=47.01
cuz we need 3 more meals. we know this cuz we have 6 and want 9 so 6-9 is 3.
now we take 47.01+94=141.01
we just need to add 3 to the 6 we have to make 9 meals.
so your answer would be $141.01
plz give brainliest!