Costs of homes can be very different in different parts of the United States. a. A 450-square-foot apartment in New York City costs $540,000. What is the price per square foot? Explain or show your reasoning. b. A 2,100-square-foot home in Cheyenne, Wyoming, costs $110 per square foot. How much does this home cost? Explain or show your reasoning.

Respuesta :

Answer:

The cost of homes per square foot differs in different part of the United states. The cost of homes per square foot is gotten by using the formula:

cost of homes per square foot = Cost of apartment / area of apartment

1) Cost of apartment = $540000, area of apartment = 450 ft²

cost of homes per square foot = Cost of apartment / area of apartment = $540000/ 450 ft² = $1200 / ft²

2) cost of homes per square foot = $110/ ft²,  area of apartment = 2100 ft²

cost of homes per square foot = Cost of apartment / area of apartment

$110 / ft² = Cost of apartment / 2100 ft²

Cost of apartment = $110 / ft² × 2100 ft² = $231000

Step-by-step explanation:

Hope this helps plz mark brainiest  

The other person that answered this never got their brainliest bc there was only one answer so now you can give them a brainliest plz do.