karensmith17
karensmith17
14-12-2020
Mathematics
contestada
$24 for five toys whats the unit rate
Respuesta :
NgShiYin
NgShiYin
14-12-2020
Answer:
$4.80 per toy
Step-by-step explanation:
5 toys = $24
1 toy = $24 ÷ 5
= $4.80
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 67+ )
Otras preguntas
what is the value of n? (3×n)+4= 32÷2
Which expression has the greatest value?a. -8-(-3)b. -8+(-3)c. -3-(-8)d. -3+(-8)
Find the matrix product, if possible. Show your work please|-1 3| |5 4|multiplied by |0 -2 6||1 -3 2|
How do u get 37 with using four 4s
Square root 6g=(j+y) for g. Solve the equation
12-[20-2(6^2/3•2^2)]
What pattern do you see in the powers of 4?
A druggist is preparing a medication. Each capsule requires 0.007 gram of aspirin. He has 14 grams of aspirin. How many capsules can he prepare? A. 5,000B.
How will the size of the model for 100,000 compare to the size of the model for 10,000
what is simple predicate in this sentence ? Most people find cockroaches troublesome?