As you want. She bought 10 ounces of spicy popcorn for $2.50. When writing your answer write it as a whole number or a decimal. A) How much does popcorn cost per ounce? The cost per ounce is dollars. B) How much popcorn can you buy per dollar? You can buy ounces of popcorn per dollar. C) Write two different equations that represent this situation. Use pp for ounces of popcorn and cc for cost in dollars. The first equation is and the second equation is

Respuesta :

Answer:

A. $0.25 per ounce

B. 4 ounces per dollar

Step-by-step explanation:

As you want. She bought 10 ounces of spicy popcorn for $2.50. When writing your answer write it as a whole number or a decimal.

A) How much does popcorn cost per ounce? The cost per ounce is dollars.

10 ounces of spicy popcorn = $2.50

1 ounce of spicy popcorn = x

Cross Multiply

10 ounces × x = $2.50

x = $2.50/10 ounces

x = $0.25 per ounce

B) How much popcorn can you buy per dollar? You can buy ounces of popcorn per dollar.

$2.50 = 10 ounces of spicy popcorn

$1 = x ounce of spicy popcorn

Cross Multiply

$2.50 × x = 10

x = 10/2.50

x = 4 ounces per dollar

C) Write two different equations that represent this situation. Use pp for ounces of popcorn and cc for cost in dollars. The first equation is and the second equation is