Respuesta :
Answer:
[tex]1\ pound = \$ \frac{2}{3}[/tex]
6 pounds of kiwis cost $4
Step-by-step explanation:
Given
[tex]x = pound\ of\ kiwis[/tex]
[tex]y = price\ in\ dollars[/tex]
[tex](x,y) = (3,2)[/tex]
Solving (a): Price of 1 pound kiwi
The given parameters can be translated to be:
3 pounds costs $2
i.e.
[tex]3\ pounds = \$2[/tex]
To get the cost of 1 pound, we divide both sides by 3
[tex]\frac{3\ pounds}{3} = \frac{\$2}{3}[/tex]
[tex]1\ pound = \frac{\$2}{3}[/tex]
[tex]1\ pound = \$ \frac{2}{3}[/tex]
Solving (b): What does (6,4) represent
This can be rewritten as:
[tex](x,y) = (6,4)[/tex]
Recall that the representation is:
[tex]x = pound\ of\ kiwis[/tex]
[tex]y = price\ in\ dollars[/tex]
By comparison:
[tex]x = 6\\ y = 4\\[/tex]
So, the above can be translated to mean.
6 pounds of kiwis cost $4