Respuesta :
Answer:
$0.11 per egg
Step-by-step explanation:
unit cost means how much each one costs
there are 12 eggs in a dozen
so all you have to do is divide $1.35 by 12
which equals $0.1125
but money is only counted by the hundredths place so we have to round
and that would be $0.11
hope this helps and plz mark brainliest :D