contestada

Lydia buys 5 pounds of apples and 3 pounds of bananas for a total of $8.50. Ari buys 3 pounds of apples and 2 pounds of bananas for a total of $5.25. This system of equations represents the situation, where x is the cost per pound of apples, and y is the cost per pound of bananas.

5x + 3y = 8.5

3x + 2y = 5.25

If you multiply the first equation by 2, what number should you multiply the second equation by in order to eliminate the y terms when making a linear combination?

Complete the multiplication and add the equations. What is the result?

What is the price per pound of apples? $

What is the price per pound of bananas? $

Respuesta :

Answer:

1. -3

2. x = 1.25

3. 1.25

4. 0.75

Step-by-step explanation:

Just got it right on EDGE 2020

Hope it helps :)

Answer:

b, a, c, b

Step-by-step explanation: