Respuesta :
Answer: 10 ounces for $2.40
Step-by-step explanation: The trick behind these problems, always divide. 2.40/10ounces is $0.24. 2.08/8ounces is $0.26. Better deal, therefore smaller answer of the 2, because it's cheaper.
10 ounces of orange juice for $2.40
each ounce of orange juice for 8 ounces is 0.26
each ounce of orange juice for the 10 ounces would only be 0.24
so you are getting 2 more ounces of orange juice for only 0.48
each ounce of orange juice for 8 ounces is 0.26
each ounce of orange juice for the 10 ounces would only be 0.24
so you are getting 2 more ounces of orange juice for only 0.48