Answer:
The correct answer is B.
Explanation:
Giving the following information:
26,000 units:
Total variable costs= $448,500
Fixed costs= $507,000
First, we need to determine the unitary variable cost:
Unitary variable cost= 448,500/26,000
Unitary variable cost= $17.25
Now, the total cost for 24,000 units:
Total variable cost= 24,000*17.25= $414,000
Total fixed cost= $507,000
Total cost= $921,000