Answer: The unite rate is $3 per pack.
Step-by-step explanation:
The unit rate will the the cost of one pack of donuts.
If 6 packs is equal to $18 dollars, then to find the unit rate we will divide 18 by 6.
18/6 = 3
This means one pack of of donut will cost $3.