HELP ME ASAP I HAVE SO MANY QUESTIONS THAT WILL SAY THIS BUT HELP MEEE!!!(timed!!)


r. Parks spent $96.30 on 3 hats and 6 key chains.




a. If each hat cost $15.50, how much did each key chain cost?

Each key chain costs $
.
Question 2
b. Claire said each chain costs $0.83. Why is her answer unreasonable? Explain.

Respuesta :

Answer:

1. $8.30

Step-by-step explanation:

so 3 hats were purchased and each cost 15.50 so

15.50*3=46.50

and the rest of the 96.30 is 6 keychains so

96.30-46.50=49.80

and there is 6 keychains

49.80/6=8.30

Each key chain was $8.30

Claire's answer is unreasonable because when we got the price of the keychains all together in Claire's mind the total for the keychains would be $4.98, which we clearly got the total for the keychains at $49.80.

Answer:

The first answer is= 8.3 dollars

Second answer is= Her answer is unreasonable because if you multiply 15.50 (which is the cost of each hat) times 3 (which is the number of hats bought) then you get 46.5, then you subtract 96.30 (total) by 46.5 (total cost of hats) and you get 49.8 then you divide that by 6 (number of key chains) and you get 8.3 and not 0.83 so that is why she is wrong.

Step-by-step explanation:

You can delete () the writing in between these