Sue bought a bunch of snacks that each cost $2.50. Let y represent the total cost and x represent the number of snacks she bought. Pick which equation represents the proportional relationship between the total cost and the number of snacks she bought.

a. 2.50(y)=x
b. 2.50+y=x
c. 2.50(x)=y
d. 2.50+x=y

Answer=__________

Please I need this now!!!!!!!!!!!!!
Date : 12/11/2020​