Three friends are going hiking with Latisha. For each of the four hikers she buys two bottles of waterand three packs of trail mix. The bottles of water cost $1.50 each, and the packs of trail mix cost $3.75 each.

1A) Can Latisha go through the express checkout lane for customers with 15 or fewer individual items?

1B) Write a number sentence to show how you found the total number of items Latisha bought.

1C) Write a different number sentence that shows a different way to find the total number of items.
1D) Explain how you know which operation(s) to use.

2) Latisha has $60. Does she have enough money to pay for the items?

Respuesta :

Three friends are going hiking with Latisha. For each of the four hikers she buys two bottles of waterand three packs of trail mix. The bottles of watercost $1.50 each, and the packs of trail mix cost $3.75 each. 

1A) Can Latisha go through the express checkout lane for customers with 15 or fewer individual items? 

1B) Write a number sentence to show how you found the total number of items Latisha bought. 

1C) Write a different number sentence that shows a different way to find the total number of items. 
1D) Explain how you know which operation(s) to use. 

2) Latisha has $60. Does she have enough money to pay for the items?