KaiaVic2 KaiaVic2 12-10-2016 Mathematics contestada Students are selling muffins at a school bake sale. One muffin cost $0.25, 2 muffins cost $0.37, 2 muffins cost $0.49, and 4 muffins cost $0.61. If this pattern continues, how much will 7 muffins cost? Explain how you found your answer.