Respuesta :

So, the formula for this problem is 10/x =40/64. You can solve for x by cross multiplication so, you end up with 40x=640 with x=16. So Justin should charge his friend $16.00.

Answer:

$16

Step-by-step explanation:

If Justion bought 40 packs of baseball cards for $64 we can determine the price of per pack:

= $64/40 packs = $1.6 per pack of baseball cards

If Justin wants to sell the baseball card packs he would have to charge:

= $1.6*10 = $16

At cost price, he must sell 10 card packs for $16.