I need these answers, and I need them explained..
1.) Jorge's printer can print 24 pages in 1/4 hour. How many pages can it print per hour?
2.) Richard estimates that he can apply fertilizer to 4,485 square feet of grass in 3/4 hour. How many square feet can he fertilize per hour?
3.) Elle wanted to order candy online. Company A is offering 2 1/2 lbs of chocolate for $32.50. What is the unit rate cost per pound?
4.) Elle also looked at company B and found they offered 2 3/4 lbs pounds of chocolate for $35.00. What is Company B's unit rate for cost per pound? ROUND TO THE NEAREST HUNDREDTH
5.) Which company offered the better deal?

Respuesta :

Answer:

1.)96 pages

2.)5980 square ft per hour

3.)$13 per pound

4.)$12.72 per pound

5.)Company B offered the best deal

Step-by-step explanation:

1.)24*4=96

2.)4485/3=1495 then 4485+1495=5980 square ft

3.)32.50 / 2 1/2=13

4.)35 / 2 3/4=140/11= 12.72 rounded to the nearest hundredth

5.)Company B's price per pound is less than company A's

Hope this helps :)