Respuesta :

.32 cent per once of dog food

Answer:

$0.32

Step-by-step explanation:

  • You are going to divide 24 into $7.68
  • Once you get your problem set up think will 24 go into 7 no (so add a zero above the 7) but,   it will not so take 24 into 76. How many times will 24 go into 76 well what is 24 x 3?? It is 72. So do that.
  • Carry your 3 and put it above the 6.
  • Than put your 72 under your 76 and subtract. that will get you 4 well 4 can't go into 24 so carry down your 8 and that will give you 48.
  • Then think what will 24 go into to?? Well, 24 x 2 is 48 so thats it. Put your 2 above your 8.
  • Subtract 48-48 and get 0.
  • When you finish that you should have $0.32.

I hope this helped. It took me 30 minutes to type that. If that all confused you I added a sreenshot.

I hope this helped y'all. Thank me,rate it, give me the Brainiest if it helped, and chat GOOD,IT HELPED ME,IT IS AWESOME if it helped you. Hope this helped. Bye. Don't forget if that all confused you look at the image.

Edited: i just wanted to thank Sophia ( I am sorry I that is wrong) for being so nice to me. Here is her sweet comment to me

This is her Comment: Omg. I have never met anyone on Brainly this kind to type something this long and make sure I understood what u were doing thank you so much I’m definitely marking you as the Brainiest

Ver imagen MollyWildman12