Respuesta :

9514 1404 393

Answer:

  weight = 5, 6.5, 7.2, 9, 16

  cost = $2.50, $3.25, $3.60, $4.50, $8.00

Step-by-step explanation:

The first column tells you the cost is ...

  $2.50/(5 lb) = 0.50 $/lb

That is, each bottom number is half the top number, or each top number is double the bottom number.

The table is ...

  weight = 5, 6.5, 7.2, 9, 16

  cost = $2.50, $3.25, $3.60, $4.50, $8.00