A chef is making pickles. He needs 15 gallons of vinegar. The store sells 2 gallons of vinegar for $3.00 and allows customers to buy any amount of vinegar. Decide whether each of the following ratios correctly represents the price of vinegar.
Choose yes or no
4 gallons to $3.00

[ Choose yes or no
1 gallon to $1.50

[ Choose yes or no
30 gallons to $45.00

[ Choose yes or no
$2.00 to 30 gallons

[ Choose yes or no
$1.00 to 2/3 gallon

THE QUESTION WILL MAKE YOU BRAINLIEST!

Respuesta :

Answer:

the first one- no the second- yes the third- yes the fourth- no the fifth- yes

Step-by-step explanation:

i passed grade 7 lol

Answer:

4:30 is yes

1:1.50 is yes

30:45 is yes

2:30 is no

1:2/3 is no

Step-by-step explanation: