ava7382 ava7382 12-11-2020 Mathematics contestada Bob buys eggs and potatoes at the store. • He pays a total of $25.92. • He pays $2.57 for the eggs. • He buys 5 bags of potatoes that each cost the same amount. What equation can be used to determine the cost, x, of each bag of potatoes?