if an item sells for $44.28 per kilograms, how many cents per ounce does the item cost? Round the answer to the nearest ten-thousandth place ​

Respuesta :

Answer:

The item cost 125.53159 cents per ounce if its sales price is $44.28 per kilograms

Step-by-step explanation:

The sale price of item is $44.28 per kilograms. We need it to convert into cents per ounce.

We know that 1 dollar per kilogram = 2.83495 cents per ounce

So, 44.28 dollars per kilograms = 2.83495 * 44.28 cents per ounce

                                                     = 125.53159 cents per ounce

So, the item cost 125.53159 cents per ounce if its sales price is $44.28 per kilograms