Respuesta :
Answer:
You could by 8 magazines
Step-by-step explanation:
First, set up the equation 6/12=x/16
cross multiple to get 12x=96
divide both sides by 12 and x = 8
This is a fun, but simple unit rate problem! We are solving for x.
Divide 12 by 6 (cost is usually always first when dividing for unit rate). You’ll get 2.
That means, for every one magazine, it’s 2 dollars.
Now, divide 2 by 16.
Your answer should be 8!
You can purchase 8 magazines for $16 dollars!
Divide 12 by 6 (cost is usually always first when dividing for unit rate). You’ll get 2.
That means, for every one magazine, it’s 2 dollars.
Now, divide 2 by 16.
Your answer should be 8!
You can purchase 8 magazines for $16 dollars!