Shayla bought 24 cupcakes. Each cupcake cost $0.35, including tax. Of the cupcakes she bought, 2 3 2 3 were vanilla, 1 12 1 12 were chocolate, and the rest were strawberry. What was the total cost of only the vanilla cupcakes?

Respuesta :

Answer:

[tex]Vanillas = \$5.6[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]Cup\ Cakes = 24[/tex]

[tex]Cost = \$0.35[/tex] (each)

[tex]Vanilla = \frac{2}{3}[/tex]

[tex]Chocolate = \frac{1}{2}[/tex]

Required

Determine the cost of all vanilla cupcakes

First, we need to determine the number of vanilla cakes.

This is calculated by multiplying the fraction of Vanilla by number of cupcakes

So:

[tex]Vanilla = \frac{2}{3} * 24[/tex]

[tex]Vanilla = \frac{2 * 24}{3}[/tex]

[tex]Vanilla = \frac{48}{3}[/tex]

[tex]Vanilla = 16[/tex]

Since 1 cupcake costs $0.35.

16 would cost 16 * $0.35

So:

Vanillas: ;;;;; [tex]16 * \$0.35 = \$5.6[/tex]