In Coronado Company, total materials costs are $38,000, and total conversion costs are $54,480. Equivalent units of production are materials 10,000 and conversion costs 12,000. Compute the unit costs for materials and conversion costs.


Materials cost per unit:__________ $
Conversion cost per unit:________ $
Compute total manufacturing costs:________ $

Respuesta :

Zviko

Answer:

Materials cost per unit: $3.80

Conversion cost per unit:  $4.54

Compute total manufacturing costs: $92,480

Explanation:

Unit Costs = Total Cost ÷ Total Equivalent Units

1. Materials

Unit Cost = $38,000 ÷ 10,000

                = $3.80

2. Conversion Costs

Unit Cost = $54,480 ÷ 12,000

                = $4.54

Total Manufacturing Costs :

Materials                      $38,000

Conversion Costs        $54,480

Total                              $92,480