A store sells ice cream with assorted toppings. They charge $3.00 for an ice cream, plus 50 cents per ounce of toppings. How much does an ice cream cost with 4 ounces of toppings?

Respuesta :

Answer:

5 dollars

Step-by-step explanation:

an ice cream is 3 dollars and 1 ounce of toppings is 50 cents 0.5 dollars times 4 equals 2 dollars. so 3+2 equals 5

Answer:

$5.00 I believe.

Step-by-step explanation: